Savivaldybė taria NE audinių fermai šalia Širvintų

 

Širvintų rajono savivaldybės administracija šių metų pavasarį gavo pranešimą apie Širvintėlių kaime planuojamą švelniakailių žvėrelių veisimo ir auginimo ūkinę veiklą. T.y. privatus ūkininkas planuoja statyti ten audinių fermą. Kadangi vieta, kurioje planuojama ši ūkinė veikla, yra visai šalia Širvintų miesto, Širvintų rajono savivaldybės administracija pareikalavo atlikti išsamią poveikio aplinkai analizę.

Deja, pareiškėjai į šį reikalavimą pažiūrėjo atmestinai. Iki šiol liko neaiškumų dėl mėšlo tvarkymo procedūrų, gyvūnų veisimo technologijų, neaprašyta biologinė tarša. Savivaldybė, atstovaudama vietos gyventojų interesus, pabrėžia ir tai, kad Širvintėlių kaime esanti teritorija yra visai šalia miesto, ribojasi su bendrajame plane numatytomis rekreacinėmis teritorijomis, galimi interesų konfliktai derinant sanitarinės apsaugos zonas. Atkreipiamas dėmesys, kad nebuvo tartasi su gyventojais. O juk auginant ir veisiant plėšrius gyvūnus, audines, yra reali blogo kvapo, biologinės taršos grėsmė.

Deja, Savivaldybė, griežtai pareikalavusi išsamios planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo, jokių kitų teisinių svertų prieš planuojamą ūkinę veiklą neturi. Lemiamą žodį turi tarti Aplinkos apsaugos agentūra. Spalio 14 d. ši institucija, atmetusi Savivaldybės pateiktas pastabas, priėmė galutinę išvadą – poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas. T.y. audinių fermai durys atviros.

Pateikiame Savivaldybės merės ir atsakingų Administracijos specialistų komentarus:

Architektūros ir kraštotvarkos planavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Dalia Kunevičienė:

2012 m. buvo patvirtintas Širvintų miesto bendrasis planas, 2016 m. – Širvintų miesto žaliųjų plotų specialusis planas, kuriuose matoma, kad administracinė miesto riba atkelta iki Beržės miško, pietinėje miesto dalyje prie pat ribos, už kurios ir planuojama minima ūkinė veikla, suplanuotos rekreacinės paskirties želdynų zona ir trumpalaikio poilsio rekreacinės teritorijos (pvz. galimas kempingas, teminiai pramogų parkai ir pan.). Būtent šioje vietoje yra mūsų miesto „plaučiai“. Mūsų nuomone, vos per 100 metrų nuo miesto ribos atsiradusi ferma, neišvengiamai turėtų neigiamą poveikį numatytai miesto plėtrai. Ši ūkinė veikla prieštarautų patvirtintiems teritorijų planavimo dokumentams, užkirstų kelią įgyvendinti jų sprendinius, vieta nebebūtų patraukli galimiems investuotojams.

Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Ričardas Putrimas:

Gavę pranešimą apie planuojamą ūkinę veiklą, visų pirma mūsų pozicija buvo, kad ją būtina vertinti remiantis Lietuvos Respublikos Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymu. T.y., kad būtinas išsamus poveikio aplinkai vertinimas. Tačiau Aplinkos apsaugos agentūros Poveikio aplinkai departamentas šį mūsų reikalavimą atmetė, kadangi numatoma ūkinė veikla yra nedidelės apimties (fermoje planuojama veisti ir auginti 3750 žvėrelių). Taip pat jie akcentavo, kad vyraujanti vėjo kryptis yra ne į miesto pusę, o į rytus. Remdamiesi įstatymu, reikalavome ir planuojamos ūkinės veiklos viešinimo, svarstymo su visuomene, su šalia sklypus turinčiais asmenimis. Tačiau komentaro nesulaukėme.

Pateiktame aprašyme, informuojama, kad kaupiamas mėšlas bus dengiamas plėvele ir laikomas pusę metų. Dėl to tikrai sklis kvapas. Galbūt esant vėjui, jis išsisklaidys, bet ramią dieną tikrai bus jaučiamas. Kiti aspektai taip pat kelia abejonių – veikla planuojama žemės ūkio paskirties sklype, kuriame nenumatyta gyvulininkystė. Įrengus fermą ir galimai nustačius sanitarinės apsaugos zoną, tam tikru atstumu žmonės negalės statyti namų. Tad turėdami bendrąjį miesto planą, negalėsime juo vadovautis. Daugelis šių neaiškumų ir neatlikta išsami poveikio aplinkai analizė lemia, kad planuojamai ūkinei veiklai pritarti negalime.

Savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė:

Turint minty, kaip Aplinkos apsaugos agentūros Širvintų skyrius itin atidžiai stebi ir skaičiuoja medžius, belieka tikėtis, kad įsiklausys ir į Širvintų miesto, aplinkinių vietovių gyventojų poreikius gyventi saugioje, švarioje aplinkoje. Noriu patikinti gyventojus, kad dėsime visas pastangas, kad šio objekto šalia miesto nebūtų. Raštu kreipiausi į Lietuvos Respublikos aplinkos ministrą Kęstutį Trečioką, viceministrą Liną Jonauską, pakartotinai ir į Aplinkos apsaugos agentūrą. Tikiuosi, kad ir Agentūros Širvintų skyrius neliks abejingas ir kovos už širvintiškius, neleis žmonėms gyventi smarvėje, kaip gyvena Medžiukų apylinkių gyventojai. Jei reikės, kviesime gyventojus rinkti parašus, statysime užtvaras ir imsimės visų priemonių apsaugant žmones ir aplinką.

Aušrinė Miliukaitė-Janovskienė, Širvintų rajono savivaldybės Viešųjų ryšių vyriausioji specialistė

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode